Obecnie jesteś na dawnej wersji naszego portalu turystycznego. Zapraszamy do zapoznania się z nową wersją.
NOWA WERSJA PORTALU


  Parowozownia
 

   W Wolsztynie znajduje się jedna z najsłynnieszych czynnych Parowozowni. Jest to jedyne takie miejsce, gdzie można obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów.

   Pierwsza linia kolejowa dotarła do Wolsztyna już w roku 1886. Była to licząca 22,7 kilometry trasa z Wolsztyna do Zbąszynka. W następnych latach powstały kolejne połączenia: z Lesznem (1896) z Grodziskiem Wielkopolskim i dalej z Poznaniem oraz  z Sulechowem (1898), do Nowej Soli (1908). W ten sposób Wolsztyn znalazł się na szlaku pięciu linii kolejowych i w 1907 roku zadecydowano o wybudowaniu w tym mieście parowozowni.

   Początkowo szopa parowozowni mieściła cztery parowozy. W roku 1909 rozbudowano ją do ośmiu stanowisk. Dodano wtedy cztery, dłuższe stanowiska, tak jak wygląda to do dnia dzisiejszego.

   W parowozowni początkowo pracowało ogółem 20 osób, wśród nich 2 maszynistów. Pierwszym naczelnikiem parowozowni był pan Brunon Anders. Kierował parowozownią od jej powstania w 1907 roku września 1939 roku. W czasie wojny zwiększono ilostan parowozów do około 30 sztuk. Największy rozkwit parowozownia przeżywała w latach 70-tych i 80-tych. Pracowało tu wtedy około  320 osób. W parowozowni w tym okresie było 35 parowozów z tego od 18 do 25 dziennie pracujących. Obecnie parowozownia zajmuje się naprawami i renowacją parowozów na zlecenia z Polski i Europy.

   Za parowozownią znajduje się stara wieża wodna z 1907 mieszcząca 100m3 wody. Jest ona nadal sprawna. Woda do parowozowni jest doprowadzana z pobliskiego jeziora Berzyńskiego.

   Na terenie parowozowni możemy zwiedzić zabytkowe wnętrza parowozów, wagonów pasażerskiego i technicznego oraz zobaczyć zgromadzone w muzeum pamiątki związane z kolejnictwem.


    Zdjęcia publikowane na witrynie turystykawpolsce.eu stanowią własność ich autorów. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)


   Wasze komentarze:



   Dodaj komentarz:

 
  Komentarz:
  Podpis komentującego (nie udostępniaj danych osobowych):
 
 
   Wystaw komentarz  

     Drodzy Internauci w celu uniknięcia na stronie wulgaryzmów lub treści ogólnie uznawanych za nieprzyzwoite - Wasze komentarze będą publikowane po weryfikacji przez administratora strony. Czas oczekiwania na publikację może zająć kilka godziny, a nawet dni - prosimy o cierpliwość :). Administrator bez podania przyczyny może odmówić publikacji komentarza lub usunąć istniejący komentarz. Dziękujemy.